Ledovec Mölltal

Na severu Korutan

Ledovec Mölltal, německy Mölltaler Gletscher, se nachází v rakouské spolkové zemi Korutansko. Je obklopen dalšími známými lyžařskými areály jako je Sportgastein v údolí Gastein, Ankogel či Heiligenblut. Ledovec Mölltal je jediným ledovcovým areálem v Korutanech, na kterém se se dá lyžovat. Jako lyžařské středisko patří Mölltalský ledovec k nejmladším v celém Rakousku. Sjezdaři se tady začali prohánět až teprve před necelými 2 desetiletími. Na milovníky alpského lyžování tu čeká pestrá nabídka sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Na své si tady přijdou i takoví jezdci, jakými jsou lyžaři ve volném terénu či skialpinisté.

V sevření třítisícovek

O ledovci Mölltal se někdy říká, že je nejlépe ukrytým ledovcem v celém Rakousku. Leží na dohled od nejvyšší rakouské hory Grossglockner, dosahující výšky 3.798 mterů nad mořskou hladinu. Na rozdíl od jiných známých rakouských lyžařských areálů, co se též rozkládají na ledovcích, jako je Kitzsteinhorn, Hintertux, Stubai nebo Pitztal, nabízí Mölltal daleko přívětivější a komornější atmosféru. Tomu, že Mölltalský ledovec zatím nepatří k příliš známým lyžařským areálům v rakouských Alpách, odpovídají i ceny za lyžování. Ty jsou tady nižší než ve většině ledovcových skiareálů v Rakousku. Jezdit se tu začíná již koncem října a sezóna obvykle končí až s přicházejícím létem.

Poloprázdné sjezdovky

Areál ledovce Mölltal je prakticky ze všech stran obklopen třítisícovými alpskými vrcholy. Z toho pravděpodobně pramení i jeho zatím ne naplno využitý lyžařský potenciál. I doprava k ledovci na konci Mölltal je poměrně komplikovaná. Proto lyžaři většinou volí některý z okolních lyžařských areálů. Nejpoužívanější cesta vede přes Taurský dálniční tunel, což může být pro někoho komplikace. Někteří lyžaři tak radši jedou v Rakousku jinam. Dalším faktorem může být i skutečnost, že v dojezdové vzdálenosti se nenachází žádné velké město ať již na území Rakouska nebo Německa, jejichž obyvatelé by sem pravidelně jezdili kvůli lyžování. Co je ale pro někoho nevýhodou, může jiný vítat. Ale ať už lyžaři přijedou na Mölltal uprostřed hlavní lyžařské sezóny, nebo v okrajových termínech, většina zdejších sjezdovek bude poloprázdná. Každý si tady tak může užít příjemné a pohodové lyžování.

Vrchol Schareck

Většina sjezdových tratí na ledovci Mölltal je situována na jihozápadních svazích vrcholu Schareck. Ten dosahuje nadmořské výšky 3.122 metrů. Avšak kdo si chce na zdejších sjezdových tratích zalyžovat, musí svou cestu začít hluboko v údolí. Nástupní místo na lyžování na Mölltalském ledovci se nachází na severním okraji osady Innerfragant. Z údolní stanice, ležící o téměř 2 výškové kilometry níže než samotný ledovec, vede vzhůru takzvané Alpské metro. To vyveze lyžaře za bezmála deset minut do výšky 2.200 metrů nad hladinu moře. Tady, na břehu jezera Weisssee, se rozkládá první patro sjezdovek na ledovci Mölltal. K dispozici je tu i běžecký okruh a lyžování zde bude vyhovovat hlavně začátečníkům či rodinám s malými dětmi. V provozu je několik dětských vleků a samozřejmě také lyžařská škola.

Nabídka sjezdovek

Dále pak pokračuje šestimístná kabinková lanovka s názvem Eisseebahn. Ta doveze lyžaře až do výšky 2.800 metrů nad moře. Právě v těchto místech se nachází i panoramatická restaurace Eissee s velkou sluneční terasou. Panoramatická restaurace leží zhruba v polovině celého lyžařského areálu. Odtud je následně možné pokračovat buď lanovkou Gletscher Jet až na vrchol, nebo se naopak spustit k severnímu okraji přehrady Hochwurtenspeicher. Ta leží ve výšce 2.400 metrů. Při sjezdu z vrcholu Schareck až k přehradnímu jezeru tak lyžaři překonají převýšení 700 metrů.

Nejdelší sjezd

Podobně, jako v případě dalších alpských ledovců, i na ledovci Mölltal se nabízí možnost sjet z vrcholu Schareck až do nejnižšího místa tohoto lyžařského areálu. To leží u údolní stanice lanovky Schwarzkopf. Během jízdy ze Scharecku až k dolní stanici lanovky Schwarzkopf překonají sjezdaři převýšení více než jednoho kilometru. Tato cesta má pochopitelně několik variant. Méně zkušení lyžaři se mohou pustit po kombinaci modrých a červených tratí, dobří jezdci mají možnost volit černou variantu. Milovníci jízdy ve volném terénu pak mohou sjet nad jezerem Stübele See po svazích plných čerstvého prašanu.

Funpark

I když se bude na v ledovci Mölltal bezpochyby líbit sjezdařům a freeridistům, určitě se tu nebudou nudit ani snowboardisté a adrenalinoví jezdci. Na ně zde čeká funpark s 80 metrů dlouhou U-rampou a několika dalšími překážkami. Jak již bylo řečeno, je zde udržován i okruh pro běžecké lyžování. Ten má na délku více než dva a půl kilometru a je k nalezení nedaleko vrcholové stanice alpského metra Gletscherexpress.

Skipasy

Lyžaře určitě potěší skutečnost, že skipas pro ledovec Mölltal je platný i v dalších blízkých lyžařských střediscích Ankogel a Heiligenblut. Všechny tři lyžařské areály jsou mimochodem mezi milovníky jízdy ve volném terénu považovány za pozemském ráje. Díky společnému skipasu si může jeho držitel užívat lyžování na více než 140 kilometrech sjezdovek nejrůznější obtížností. K dispozici je i rozšířený skipas s názvem Gold. Ten opravňuje držitele k lyžování nejen na ledovci Mölltal, ale také dalších lyžařských centrech, sdružených v lyžařské oblasti Glockner Dolomiten.

Panoramarestaurant

Jak již bylo popsáno dříve, přímo v srdci lyžařského areálu Mölltaler Gletscher, v nadmořské výšce 2.800 metrů, je v provozu rozlehlá restaurace s názvem Panorama. Ta se pyšní úctyhodnou kapacitou až 800 osob. Unavení lyžaři se tady mohou zastavit na něco dobrého k jídlu nebo se třeba jen ohřát v případě nepříznivého počasí.

Odpočinek

Po lyžování, a to nejen na Mölltalském ledovci, přijde určitě vhod možnost relaxace. V případě lyžařského areálu Mölltal se lyžaři většinou po skončení lyžování scházejí v nedaleké vesničce Obervellach. Právě v Obervellachu je k dispozici bazén, sauny, wellness centrum a další zařízení, která přijdou po náročném dni na ledovcových svazích bezpochyby vhod.

Lyžařské legendy

O tom, že ledovec Mölltal není žádným druhořadým lyžařským areálem, byť se tu dějiny lyžování začaly psát až na přelomu tisíciletí, kdy byl uveden do provozu Gletscherexpress, svědčí i lyžařské osobnosti, které jej během své kariéry hojně využívaly. Mölltal byl například oblíbeným tréninkovým centrem lyžařské legendy Hermanna Maiera. Na sezonu se tady připravoval i Sigfried Sigi Grabner, rakouský snowboardista a medailista ze Zimních olympijských her roku 2006 v Turíně.