Lyžování v údolí Stubai

Největší ledovec v Rakousku

Ledovec Stubai na konci stejnojmenného údolí je největším ledovcovým skiareálem v celém Rakousku. V hlavní zimní sezóně tady mohou milovníci bílého sportu lyžovat na více než sto deseti kilometrech sjezdovek všech stupňů obtížnosti.

5 ledovců najednou

stubai-ledovec-panorama

Stubaital se nachází jižně od Innsbrucku, ve spolkové zemi Tyrolsko. K samotnému ledovcovému lyžařskému areálu je to z hlavní tyrolské metropole asi 40 kilometrů. Nejvyšším vrcholem skiareálu Stubaier Gletscher je hora Schäufelspitze, jež se šplhá do výšky 3.333 metrů. Je až neuvěřitelné, že okolo jejího vrcholu se utvořilo hned pět ledovců! Těmi největšími jsou Dauenferner a Fernauferner a na opačné straně hory ještě Eisjochferner. O něco výše pak mohou lyžaři sjezdovat na dvou menších ledovcích s názvy Gaisskarferner a Windachferner.

Lyžařský areál Stubai

Ledovec Stubai je ovšem jen jedním z celkem čtyřech skiareálů, které příznivcům sjezdového lyžování celý Stubai nabízí. Nedaleko od vjezdu do údolí se nad vesničkou Mieders nachází skiareál Serles, jehož sjezdovky se vinou zpět do údolí z vrcholku Koppeneck. Ten dosahuje nadmořské výšky 1.680 m. Údolní stanice lanovky pak leží ve výšce 980 metrů.

Schlick 2000

stubai-lanovky

Dále v údolí leží skiareál Schlick 2000, jenž se nachází na svazích hory Hoher Burgstall s výškou 2.611 m. Dolní stanice páteřní lanovky leží v městečku Fulpmes. Lyžování v tomto areálu se bude líbit hlavně zdatnější lyžařům, neboť většina sjezdovek v oblasti Schlick 2000 je středně těžkých a tedy na lyžařských mapách červený značených.

Elfer

Třetím lyžařským areálem, situovaným ještě o něco blíže k stubaiském ledovci, je skiareál Elfer. Ten se rozprostírá na svazích stejnojmenné hory Elfer Spitze. Ta dosahuje výšky 2.505 m a hlavní lanovka na tento vrchol vede z obce Neustift.

Jak vzhůru?

stubai-gamsgarten

Jednoznačnou prioritu z pohledu alpského lyžování však v údolí Stubai hraje zdejší ledovec. Ze záchytného parkoviště v Mutterbergu, v nadmořské výšce 1.721 metrů, vyvážejí hned dvě osmisedačkové kabinové lanovky lyžaře do mezistanice Fernau. Ta leží 2.300 metrů nad mořskou hladinou a odtud je možné se dále vydat na různé strany podle toho, kde chtějí návštěvníci na ledovci lyžovat.

Jednou možností je cesta další kabinovou lanovkou až k panoramatické restauraci Eisgrat ve výšce 2.900 metrů. Z tohoto místa je pak možné pokračovat navazující kabinovou lanovkou ještě výše, až na Kleine Isidor do výšky asi 3.200 metrů.

ledovec-stubai

Kratší kabinová lanovka pak vyveze lyžaře z Fernau k restauraci Gamsgarten na kótu 2.600 metrů. Odtud se pak mohou vydat dalšími sedačkovými lanovkami na lyžování na svazích Stubaier Wildspitze. U restaurace Gamsgarten také začíná zdejší tréningový běžecký okruh, jež patří k nejvýše položený okruhům pro běžecké lyžování v Rakousku. Jeho průměrná výška se pohybuje kolem 2.700 m.

Lyžování pro zkušené

Do oblasti Gamsgarten také nejčastěji míří zdatnější lyžaři, neboť přes 50% sjezdovek na ledovcích má typickou ledovcovou charakteristiku. To znamená, že jde sice o prostorné, a však poměrně mírné tratě. U Gamsgartenu se však mohou zkušení sjezdaři svést na černě značených a technicky náročných tratích, kde nebudou mít obvyklý pocit, že lyžují na ledovci.

Sjezd Wilde Gruben

stubai-lanovka

Největší lahůdkou celého lyžařského areálu ledovec Stubai je více než desetikilometrový sjezd s názvem Wilde Gruben. Je veden od ledovce Dauenferner až k údolní stanici hlavních lanovek a velkokapacitnímu parkovišti. Návštěvníci ledovce na konci Stubaitalu tak mají možnost sjet na konci lyžařského dne z ledovce zpět ke svému autu nebo zastávce skibusu na lyžích a nemusejí absolvovat zpáteční cestu lanovkou, která je na začátku lyžařského dne vyvezla do na ledovec.

Oceňovaná oblast

Skiareál ledovce Stubai patřím k jedněm z nejlepších areálů pro zimní dovolenou v celém Rakousku. Populární německý autoklub ADAC mu dává čtyři hvězdičky za sjezdové lyžování a snowboarding a pět hvězdiček za běžecké lyžování. Oblast získala také pět hvězdiček jako místo vhodné k rodinné dovolené.

Dětská zábava

stubai-lyzovani

Nejmenší návštěvníci skiareálu Stubai se mohou dokonale vyřádit u stanice Gamsgarten. Zde se nachází prostorný cvičný skiareál pro děti a ti nejmenší lyžaři zda mohu absolvovat v první lyžařské krůčky.

Snowboarding

Ani příznivci snowboardingu se nebudou na ledovci Stubai nudit. V nadmořské výšce přes 3.000 metrů, na ledovci Gaisskarferner, je pro ně udržován rozlehlý funpark s mnoha skoky a dalšími překážkami, ideálními k tréninku freestyle. Dobře se zde budou cítit i příznivci akrobatické jízdy na lyžích.