Kaunertal

Mezi Serfaus – Fiss – Ladis a Pitztalem

Rakouské údolí Kaunertal se nachází v západní části spolkové země Tyrolsko. Toto asi 30 kilometrů dlouhé údolí je k nalezení mezi dalšími známými skiareály na ledovci v údolí Pitztal a lyžařským regionem Serfaus – Fiss – Ladis. Mimochodem vesničky Serfaus, Fiss, a Ladis leží v údolí, ze kterého se následně odbočuje do oblasti Kaunertal. Příznivci sjezdového lyžování sjedou z dálnice A12 směrem na Ladis a těsně před prvními lanovkami zdejší lyžařské oblasti odbočí vlevo. Následně budou pokračovat až na konec údolí Kaunertal, kde je k nalezení ledovec a též většina kaunertalských sjezdovek. Ledovec Pitztal pak leží asi 10 kilometrů vzdušnou čarou směrem na východ od ledovcového areálu, na němž se v Kaunertalu lyžuje.

Zatím ne tak známý

Mezi milovníky sjezdového lyžování z České republiky zatím není Kaunertal tak populární, jako třeba již zmiňovaný Pitztal či světoznámé sjezdovky v oblasti Serfaus / Fiss / Ladis. Důvodem může být vzdálenost z České republiky. Kaunertalský ledovec totiž leží něco málo přes 600 kilometrů od Prahy. Skiareál na ledovci Kaunertal též nepatří k největším rakouským lyžařským oblastem. Pestrost nabídky sjezdových terénů je tady tudíž menší, než na kterou mohou být lyžaři z Rakouska zvyklí. A konečně i možnosti ubytování tu nejsou tak široké. Co ale bylo dříve nevýhodou, hovoří v současnosti spíše pro Kaunertal. Ve srovnání s továrnami na lyžování v jiných částech Rakouska tady nejsou svahy a lanovky ani uprostřed hlavní lyžařské sezóny přeplněné. A vysoká nadmořská výška je zárukou skvělých sněhových podmínek po celou dlouhou sezónu.

Cesta k ledovci

Nejvýše položené záchytné parkoviště pod ledovcem Kaunertal se nachází v nadmořské výšce 2.750 metrů. Je však třeba počítat s tím, že v případě hustého sněžení může být cesta na toto parkoviště poměrně komplikovaná a na auta bude třeba nasadit sněhové řetězy. Proto se někdy vyplatí odstavit auto na nižším parkovišti nedaleko nástupní stanice lanovky Ochsenalm. To leží o celých 600 výškových metrů níže než záchytné parkoviště u hlavních lanovek pod ledovcem. Proto také není tak náchylné na vrtochy počasí.

Historie Kaunertalu

Historie lyžování se začala v údolí Kaunertal a na jeho ledovci psát před téměř čtyřmi desítkami let. To zde byl spuštěn první lyžařský vlek pro veřejnost a zdejší svahy začali brázdit milovníci alpského lyžování. V mezidobí se areál pochopitelně rozšířil a v současnosti je v nabídce asi 40 kilometrů sjezdovek. Charakteristika většiny z nich je typicky ledovcová. Jsou široké a dostatečně prostorné. Co do technické obtížnosti zde převládají červené a modré tratě.

Přepravní infrastruktura

Sedačkovými lanovkami s názvy Ochsenalmbahn 1 a Ochsenalmbahn 2 je možné se dostat ze stanice Ochsenalm, ležící ve výšce 2.150 metrů nad mořskou hladinou, až k hlavní lyžařské základně na ledovci. Ta leží ve výšce 2.750 metrů nad mořem a nedaleko se nachází již zmiňované parkoviště, občas trpící komplikacemi s příjezdem v případě vydatného sněžení. Odtud se pak rozbíhají různými směry jak lyžařské vleky, tak i kabinková lanovka. A právě pod kabinkovou lanovkou s názvem Karlesjochbahn, vedoucí k vrcholu Karlesspitze, se vine jediná černá sjezdovka zdejšího areálu.

Lyžování ve volném terénu

Ledovec Kaunertal je vyhlášený mezi příznivci lyžování ve volném terénu. Ti se nejčastěji nechají vyvézt lanovkou Karlesjochbahn až do nadmořské výšky nad 3.000 metrů. Odtud pak mají možnost spustit se několika různými trasami zpět k Ochsenalmu. Během této jízdy překonají převýšení více než 1 kilometru. Vzhledem k technické náročnosti jsou tyto terény doporučovány pouze zkušeným freeriderům. Začínající lyžaři a rodiny s malými dětmi se budou naopak zdržovat spíše ve směru k Weissseespitze. V této části skiareálu totiž mají k dispozici několik lyžařských vleků, které kopírují prostorné a svou náročností jen lehké sjezdovky. Ovšem i odtud, z vrcholu Nörderjoch, dosahujícího výšky 3.062 metrů, se mohou freerideři spustit zpět dolů do údolí. Tato trať končí až u Fernergiess nedaleko přehrady Gepatsch ve výšce 1.990 metrů nad mořskou hladinou.

Výhledy po okolí

Lyžaři, kteří se v Kaunertalu vypraví až na vrchol Karlesspitze, z něho budou mít nádherný výhled na blízké i vzdálenější okolí. Je odsud vidět na území třech alpských zemí: Rakouska, Itálie a Švýcarska. A za hezkého slunečného počasí se v dáli tyčí hned několik alpských velikánů, překonávající svou výškou 4 kilometry. Na své si na ledovci Kaunertal přijdou i milovníci adrenalinového lyžování a snowboardingu. U vleků Weissseeferner je totiž k dispozici udržovaný snowpark. Ten se může pochlubit udržovanou U-rampou a dalšími atrakcemi. Ty dokonale prověří dovednosti i zkušených jezdců.

Fendels

V některých propagačních materiálech o lyžování v Rakousku bývá k údolí Kaunertal řazen i menší lyžařský areál Fendels. Ten leží prakticky přímo naproti známé lyžařské oblasti Serfaus, Fiss a Ladis. Lyžuje se zde v nadmořské výšce od 1.500 až do 2.300 metrů. Na vcelku malý skiareál je tady ale pestrá nabídka lyžování. Sjezdaři se mohou těšit jak na modré a červené tratě v dolní části lyžařského areálu, tak také na obtížnou černou sjezdovkou. Ta vede z nejvyššího bodu lyžařského areálu Fendels směrem na vesničku Ried.