Sölden

Na konci údolí Ötztal

Sölden je jedním z nejznámějších a také nejoblíbenějších rakouských lyžařských areálů. Každý rok jsi zdejší sjezdovky vyzkouší několik desítek tisíc lyžařů ze všech koutů Evropy. Sölden se nachází na konci údolí Ötztal, jen asi 10 kilometrů vzdušnou čarou od hranic s Itálií. Tato oblast patří k nejmodernějším v Rakousku a aspiruje stát se jednou z nejnavštěvovanějších lyžařských oblastí ve spolkové zemi Tyrolsko.

Start Světového poháru

Sportovní fanoušci, kteří sledují alpské lyžování, a pak budou Sölden a ledovec Rettenbach určitě znát jako místo, kde se pravidelně každou sezónu zahajuje Světový pohár ve sjezdovém lyžování. Na milovníky alpského lyžování tady čekají dokonalé svahy, moderní dopravní infrastruktura a nechybí možnost lyžování hned na dvou ledovcích.

150 kilometrů sjezdovek

Příznivci sjezdového lyžování mají nad městečkem Sölden, které leží v nadmořské výšce bezmála 1400 metrů, k dispozici téměř 150 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Moderní alpské lyžařské středisko si dnes však už nevystačí pouze s nabídkou klasických sjezdovek. A tak se návštěvníci oblasti Sölden mohou těšit kupříkladu na několik snowparků a oblast je také vyhlášena mezi milovníky jízdy ve volném terénu.

Vysokohorské lyžování

V oblasti Sölden se lyžuje skutečně vysoko. Nejvyšší vrcholy Tiefenbachkogl, Innere Schwarze Schneid a nejblíže Söldenu ležící Gaislachkogl, přesahují svou výškou 3.000 metrů a jsou součástí takzvaného BIG 3 okruhu. Projet celou söldenskou velkou trojku zabere průměrnému lyžaři asi 5 hodin a sjezdaři během tohoto okruhu urazí vzdálenost blížící se 50 kilometrům. Vysoká nadmořská výška v kombinaci s vyhlídkovými plošinami pak dělají z tohoto lyžařského safari jedinečný zážitek.

Gaislachkogl

Na lyžování se dá z městečka Sölden vydat několika způsoby. Tou lyžaři nejčastěji využívanou možností je lanovka, směřující na již zmíněný vrchol Gaislachkogl. Údolní stanice lanovky se nalézá v jižní části Söldenu a lyžaře tato lanovka vyveze do nadmořské výšky 2.174 metrů. Odtud je možné se následně buď spustit zpátky do údolí po povětšinou modře značené sjezdovkách, nebo další lanovkou pokračovat na vrchol, kde se lyžuje většinou na sjezdovkách červených.

Lyžařský areál Gaislachkogl, který leží v městečku Sölden nejblíže, uspokojí nároky všech typů lyžařů. V horní, bezlesé pasáži, jsou vedeny hlavně červené tratě, a nachází se tu i pár černých. Lesními průseky v nižších polohách se pak vinou dlouhé a dostatečně prostorné modré sjezdovky, na kterých si užijí klidnější lyžování celé rodiny s dětmi a nebo začátečníci.

Giggijoch

Druhou možností je využitá lanovky v severní části městečka Sölden. Ta lyžaře vyvezena vrcholek Giggijoch nedaleko osady Hochsölden. Tady, v nadmořské výšce bezmála 2.300 metrů, se mohou sjezdaři rozhodnout, kam dále. Buď přesednou na další sedačkové lanovky a pokračují na Rotkogljoch, odkud se dá sjíždět po červených nebo modrých sjezdovkách, anebo na Hainbachjoch, kde to budou mít rádi zkušení sjezdaři. Z Hainbachjochu se totiž dá dostat dolů pouze po černě značených, a tedy technicky náročných, tratích. Z vrcholu Rotkogljoch se dá vydat i na opačnou stranu, než leží Sölden, přes lyžařskou houpačku je možno vyjet až na ledovec.

Lyžování na Giggijochu bude dokonale sedět rodinám s malými dětmi. Právě tady se nachází jediný zábavní park pro ty nejmenší lyžaře a o zábavu začínajících sjezdařů tu bude určitě postaráno. K dispozici je měřená trať, po jejímž zdolání si budou moci děti stáhnout svůj čas z Internetu a porovnat s dalšími malými závodníky, kteří absolvovali trať tentýž den. Ve vyšších polohách, nad hranicí lesa, je pak nabídka sjezdových tratí podobně pestrá jako na Gaislachkoglu. Červené, modré a černé sjezdovky jsou zde k dispozici lyžařům podle jejich nálady a chuti.

Gletscherstrasse

Další možností, jak v Söldenu vyjet na lyžování, je cesta osobním automobilem nebo lyžařským autobusem po takzvané Gletscherstrasse až k údolní stanici lanovky, která míří směrem na ledovec. Tento způsob dopravy na lyžování však není vždy možný, neboť zejména při velkém množství sněhu bývá tato silnice uzavřena.

Rettenbach a Tiefenbach

Pokud se hovoří o lyžování na ledovci v Söldenu, jedná se vlastně o dva lyžařské areály. Jedním z nich je ledovec Rettenbach, který padá z vrcholu Schwarze Schneid na sever, směrem ke Giggijochu. Na opačnou stranu vedou sjezdovky po jižně orientovaném ledovci Tiefenbach. Podobně, jako v dalších alpských lyžařských střediscích, které svým návštěvníkům umožňují lyžovat jak na klasických sjezdovkách, tak na ledovci, i tady jsou svahy blíže ke středisku Sölden (a tedy v nižších polohách) prudší než sjezdovky, vedené na ledovci.

Přejíždět mezi ledovcem Rettenbach a Tiefenbach je možné skrze 170 metrů dlouhý tunel. A protože jde o ledovec, lyžuje se tu již od začátku podzimu. Kvalitní sníh tady obvykle vydrží až do pozdního jara. Zajímavý je sjezd z ledovce Rettenbach zpátky do Söldenu. Tato trať má na délku 15 kilometrů a sjezdaři během jízdy překonají převýšení bezmála dvou kilometrů. Z nejvyššího budu na Tiefenbachu je zase možné dohlédnout do nedalekého údolí Pitztal, v němž se také nachází známé rakouské lyžařské středisko. Dominantu panoramatu dotváří druhá nejvyšší hora Rakouska Wildspitze.