Pitztal

Tyrolské údolí

Rakouské údolí Pitztal se nachází v západní části Rakouska ve spolkové zemi Tyrolsko. Sjezdaři, běžci na lyžích a další turisté se k němu dostanou pohodlně autem. Stačí pouze sjet z dálnice, spojující rakouské město Innsbruck a městečko Sankt Anton am Arlberg, ve vzdálenosti asi 60 kilometrů od Innsbrucku. První vesnička Arzl im Pitztal leží hned u dálnice a dále se pak pokračuje směrem na jih. Údolí Pitztal se rozprostírá v takzvaných Ötztalských Alpách a jeho jižní konec leží na úpatí druhé nejvyšší hory celého Rakouska. Vrchol Wildspitze se nalézá v nadmořské výšce 3.770 metrů nad mořem.

3 skiareály

Na samém konci údolí, který leží ve vzdálenosti asi 40 kilometrů vzdušnou čarou od sjezdu z dálnice A12, se rozkládá Pitztalský ledovec. Ten budou příznivci sjezdového lyžování nejen z České republiky znát jako jedno z nejvýše položených lyžařských středisek v Rakousku. Lyžařská oblast Pitztal však nezahrnuje pouze ledovec, ale lyžuje se i v dalších střediscích Rifflsee a Hochzeiger. Lyžařský areál Rifflsee leží nedaleko Pitztalského ledovce a během jediného dne je možné lyžovat v obou areálech. Skiareál Hochzeiger je pak k nalezení u ústí údolí nedaleko vesničky Jerzens. Z dálnice je to ke zdejším svahům necelých 10 kilometrů.

Ledovec

Nejvíce turistů, kteří zvolili pro lyžování právě rakouský Pitztal, míří na samotný ledovec. Na něj se dá vyjet podzemní lanovkou, která turisty vyveze do výšky 2.840 metrů. Odtud pak mají možnost vydat se buď ještě výš a nebo lyžovat v dolních pasážích ledovce. Nejvýše položený bod v lyžařského areálu Pitztaler Gletscher se nachází 3.440 metrů vysoko na vrcholu hory Hinterer Brunnenkogel. V tomto místě je též možné navštívit nejvýše položenou kavárnu v celém Rakousku, která nese trefný název Cafe 3.440. Z panoramatické terasy se jejím hostům naskýtá exkluzivní výhled na okolní alpské velikány.

Díky vysoké nadmořské výšce a konstantním sněhovým podmínkám se příznivci sjezdového lyžování mohou na ledovci v údolí Pitztal těšit na jedinečném lyžařské podmínky. Kvalitní umrzlý sníh a upravené sjezdovky je tady možné si užívat už od září a lyžařská sezóna obvykle končí v květnu. Celkem nabízím skiareál Pitztal Gletscher téměř 40 kilometrů sjezdovek. O dopravu se tady starají moderní lanovky a vleky. V areálu ledovce je také veden okruh pro běžecké lyžování, který je však kvůli vysoké výšce určen hlavně zkušeným a fyzicky zdatným běžcům.

Rifflsee

Do lyžařského areálu Rifflsee je možné se dostat lanovkou Rifflseebahn, která má svou dolní stanici necelý kilometr od údolní stanice lanovky Gletscherexpress na ledovec. Lyžaře vyveze Rifflseebahn do nadmořské výšky 2.291 metrů k restauraci Sunna Alm. Na sjezdaře čeká v areálu Rifflsee něco málo přes 30 kilometrů sjezdových tratí. Ve srovnání s ledovcem nebývají zdejší sjezdovky tak frekventované. Nabídka obtížností sjezdových tratí na Rifflsee je podobná jako na ledovci a lyžování si to užijí jak začátečníci, tak i zkušenější lyžaři. Protože však většina návštěvníků údolí Pitztal míří na ledovec, areál Rifflsee bývá obvykle klidnější.

Nejvyšším bodem oblasti je vrchol hory Grubenkopf, který leží ve výšce 2.800 metrů nad mořskou hladinou. A podobně jako na ledovci Pitztal, i tady je k dispozici běžecký okruh. Asi 5 kilometrů dlouhá trať je vedena kolem 2.200 metrů nad mořem okolo zamrzlého jezera Rifflsee, podle kterého dostal název celý lyžařský areál.

Hochzeiger

Skiareál Hochzeiger tak trošku Popelkou celého údolí Pitztal. Mnoho lyžařů ho nezná, ačkoliv dalo světu svého času famózního slalomáře Benjamina Reicha. Benny se narodil v městečku Arzl a skiareál Hochzeiger jej marketingově intenzivně využívá. Sjezdařům nabízí tento lyžařský areál u vjezdu do údolí Pitztal vše, co mohou od dobrého lyžování v rakouských Alpách očekávat. Nejvyšší bod skiareálu Hochzeiger leží v nadmořské výšce 2.450 metrů a lanovky k němu lyžaře vyvážejí z výšky 1.450 metrů. Jakýmsi centrální bodem celého areálu je střední stanice lanovky ve výšce 2.000 metrů nad mořem. Odtud je možno se následně vydat snad všemi směry, ať již dále vzhůru, nebo po sjezdovkách dolů.

Celkem nabízí tento skiareál téměř 50 kilometrů sjezdovek, na kterých si užijí jak začínající lyžaři a celé rodiny s malými dětmi, tak i zkušení sjezdaři. Nabídka sjezdových tratí zahrnuje jak prostorné rodinné svahy zejména v dolní části areálu, tak i svižnější sjezdovky pro zkušenější jezdce a nakonec i několik černých pro ty nejlepší. K dispozici je i udržovaný snowpark s nejrůznějšími atrakcemi. Rodiče pak mohou vzít své ratolesti i na 6 kilometrů dlouhou sáňkařskou dráhu. Ta umožňuje i noční jízdu, neboť je uměle osvětlena.

Běžecké lyžování

Aktivní jedinci, kteří přijedou do údolí Pitztal kvůli běžeckému lyžování, se budou mít určitě na co těšit. Hlavní údolní trasa, která nese přiléhavý název Talloipe, začíná 560 metrů nad mořskou hladinou a končí těsně u údolní stanice na ledovec ve výšce 1.743 metrů. Její celková délka přesahuje 20 kilometrů a je určena středně pokročilým běžcům. Trať se dá absolvovat jak klasicky, tak i bruslením. Na několika místech z ní vedou další odbočky na menší okruhy. Náročné tratě pro závodníky se pak nacházejí okolo vesničky Wenns, která je k nalezení mezi městečkem Arzl im Pitztal a Jerzens.