Montafon

Západ Rakouska

Nejzápadněji ležící lyžařskou oblastí v Rakousku je půvabné údolí Montafon. To se táhne v přibližně délce 40 kilometrů od rychlostní silnice A14, spojující město Bregenz na břehu Bodamského jezera s metropolí Innsbruck. Od vjezdu do údolí je to až na úpatí nejvyššího zdejšího vrcholu Piz Buin na jeho konci asi hodinu cesty autem. Nejvyšší bod hory Piz Buin leží v nadmořské výšce 3.312 metrů.

Švýcarsko v Rakousku

Celá oblast je svým způsobem výjimečná. V minulosti zde sídlilo převážně rétorománské obyvatelstvo. To je významnou národnostní a kulturní menšinou v sousedním Švýcarsku. I názvy zdejších vesniček jsou pro Rakousko netypické. Vždyť kde jinde by se turisté mohli v Rakousku setkat s takovými názvy, jako je Schruns, Gaschurn, nebo Vandans. Z tohoto důvodu se o údolí Montafon někdy hovoří jako o malém Švýcarsku uprostřed Rakouska.

Lyžování

Hlavním magnetem pro turisty, kteří zejména v případě cesty z České republiky váží poměrně dlouhou cestu přes celé Rakousko, jsou zdejší sjezdovky. Díky vysoké nadmořské výšce tady začíná lyžařská sezona již na podzim a sněhová pokrývka promění vrcholky údolí Montafon v jedinečný lyžařský ráj. Milovníci sjezdového lyžování tady budou mít k dispozici více než 220 kilometrů pečlivě udržovaných sjezdovek. Ty obsluhuje přes šest desítek lanovek a vleků. Celková kapacita přepravních zařízení oblasti Montafon činí bezmála sto tisíc osob za hodinu. A tak, i když sem každou zimu přijíždějí tisíce turistů ze všech koutů Evropy, se tady lyžaři setkávají s frontami u vleků a lanovek jen zřídka.

Snowboarding a další

I když se tu budou asi nejlépe cítit příznivci sjezdového lyžování, zkrátka nepřijdou ani snowboardisté nebo vyznavači adrenalinového lyžování a freestyle. Ti si budou moci v regionu Montafon vyzkoušet své lyžařské schopnosti a dovednosti v několika snowparcích. Zdejší funparky jsou dobře vybavené a nechybí tu ani vyhledávané U-rampy nebo quarterpipe.

Sjezdovky pro každého

Téměř polovinu zdejších sjezdových tratí tvoří modře značené sjezdovky s mírným sklonem. Lyžování si tu tudíž užijí i začínající lyžaři, kteří zatím nemají se sjezdovým lyžováním příliš zkušeností. Obliba oblasti Silvretta Montafon je pak zcela pochopitelná i mezi rodinami s malými dětmi. Na prostorných a technicky nijak náročných sjezdovkách si mohou pohodového lyžování užívat i ti nejmenší sjezdaři.

Přes polovinu modrých sjezdovek však neznamená, že by si tady na své nepřišli zkušení lyžaři. Přes 40% zdejších sjezdovek je značeno červenou barvou. Jde tedy o technicky náročnější a také prudší tratě. Bezmála 10% sjezdovek regionu Montafon jsou pak černě značené terény, které prověří sjezdové dovednosti i těch nejlepších lyžařů.

Další aktivity

I když je sjezdové lyžování hlavním důvodem, proč do oblasti Montafon přijíždí v zimě tolik turistů, místní myslí i na další oblíbené zimní sporty. Vyznavači běžeckého lyžování tak mohu očekávat přes 100 kilometrů perfektně upravovaných běžeckých tratí, po kterých se budou moci pohybovat jak klasicky, tak bruslením. K dispozici jsou i téměř tři stovky kilometrů stezek pro zimní turistiku. Samozřejmě nechybí ani možnost projet se na několika sáňkařských drahách. A právě sáňkování je oblíbenou činností rodičů s malými dětmi po náročném dni, strávených na zdejších svazích. Oblast Silvretta Montafon je tak ideálním místem pro zimní dovolenou všech aktivních jedinců bez ohledu na věk.

Golm

Nejblíže k vjezdu do údolí Montafon je malé lyžařské středisko Golm. Na první vleky a lanovky narazí turisté už jen asi po čtvrt hodině jízdy od dálnice A14. Celkem se tu dá lyžovat na téměř 300 kilometrech sjezdovek. Tento lyžařský areál se mimochodem pyšní jednou z nejdelších sjezdovek v Rakousku. Tato trať má na délku přes 9 kilometrů a lyžaři na ní překonají převýšení bezmála 1.500 metrů. Lyžařský areál golm je také místem, kde si mohou odvážlivci sjet sjezdovku Diabolo. Tato trať překonává výškový rozdíl přes 300 metrů a má úctyhodný sklon 70%!

Silvretta Nova

Největším zdejším lyžařským areálem je Silvretta Nova. Nástupních míst do skiareálu Silvretta Nova je hned několik. Lanovky míří vzhůru z vesniček jsem St. Gallenkirch, Gaschurn, Partenen a Gortipohl. Místní jsou plným právem hrdi na to, že areál Silvretta Nova patří k vůbec nejmodernějším lyžařským střediskům nejen v Rakousku, ale dokonce v celých Alpách. Většina zdejších sjezdovek svou délkou přesahuje půl kilometru a díky vysoké nadmořské výšce si tady na své přijdou i milovníci lyžování ve volném terénu. Areál Silvretta Nová v současnosti patří silné finanční skupině, která během posledních několika let do zdejších přepravních zařízení a další lyžařské infrastruktury investovala nemalé peníze.

Hochjoch

Třetím lyžařským areálem oblasti Montafon je skiareál Hochjoch. Kdo si chce zalyžovat v této oblasti, musí cestovat do vesničky Schruns. Odtud vyjíždí lanovka vzhůru. Cestou na vrchol je třeba jednou přestupovat a vrcholová stanice lanovky na hoře Hochjoch se nachází v nadmořské výšce 2.386 metrů. Lyžaři odtud mají při lyžování krásný výhled na celou Silvrettu. Zajímavostí lyžařského areálu Hochjoch je téměř půl kilometru dlouhý lyžařský tunel. Ten spojuje horní pasáže skiareálu s dolními. Sjezdaři, kteří se po skončení lyžování chtějí vracet zpátky do vesničky Schruns, mohou k tomuto účelu využít 12 kilometrů dlouhou sjezdovku. Cestou do údolí po této trati překonají výškový rozdíl 1.700 metrů.

Zaměřeno na děti

Oblast Montafon se však snaží přilákat nejen dospělé lyžaře, ale i ty nejmenší. Celé údolí a lyžařský areál Silvretta v posledních letech pravidelně získává ocenění za rodinou charakteristiku lyžařské oblasti. Lyžaři, kteří se rozhodnou vzít si do údolí Montafon i své ratolesti, se mohou spolehnout, že tady vždy najdou pro děti něco extra. Velmi často je pak možné těm nejmenším lyžařům pořídit skipas zcela zdarma.

Doplňkové aktivity

V zimě se tady však nebudou nudit ani jedinci, kteří lyžování příliš neholdují. Unikátním zážitkem je bruslení na téměř 3.000 metrů čtverečních plochy zastřešeného kluziště. Návštěvníci oblasti Montafon mají k dispozici i další aktivity. Na oblibě získává kupříkladu lezení v ledopádech anebo romantické procházky po okolí.