Bad Kleinkirchheim

Jedinečný Bad Kleinkirchheim

Oblíbená rakouská vesnička Bad Kleinkirchheim se nachází ve spolkové zemi Korutany na jihu Rakouska. Je to odsud jen asi 20 kilometrů vzdušnou čarou do Villachu. Slovinské hranice leží ještě o dalších 10 kilometrů dále. V městečku Bad Kleinkirchheim trvale žijí jen necelé dvě tisícovky stálých obyvatel, ovšem zejména v čase zimní lyžařské sezóny je tu obyvatel mnohem více. Obec Bad Kleinkirchheim je situována na úpatí pohoří Nockberge v jednom z jejich mnoha krásných údolí.

Atraktivní po celý rok

Vůbec nezáleží na tom, kdy a na jak dlouho turisté do oblasti Bad Kleinkirchheim přicestují. Toto lázeňské městečko u jižních hranic Rakouska má svým návštěvníkům co nabídnout v každém období roku. V zimě je oblíbeným lyžařským střediskem s pohodovou atmosférou a širokou nabídkou možností lyžování a dalších zimních sportů. Během léta si tu pak dávají dostaveníčko cyklisté, turisté a další aktivní jedinci, kteří se tu mohou věnovat své oblíbené aktivitě v překrásné krajině hor Nockberge. A v průběhu celého roku je zde možné si dokonale vychutnávat lázeňské procedury v místních lázních.

Lyžařský areál

Zdaleka nejvíce turistů přijíždí do městečka Bad Kleinkirchheim v zimě. Důvodem je nedaleký lyžařský areál St. Oswald, který patří i v měřítku celého Rakouska k velice oblíbeným. Milovníci alpského lyžování se mohou těšit na více než 100 kilometrů upravovaných a udržovaných sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Nejvyšší bod tohoto lyžařského areálu leží v nadmořské výšce 2.200 metrů. Profilově jsou sjezdové tratě v oblasti Bad Kleinkirchheim víceméně přívětivé a laskavé. A tak je to možné se tu setkat s celými rodinami, které si tady užívají pohodové lyžování. Neznamená to ale, že by se v oblasti Bad Kleinkirchheim zdatní a zkušení sjezdaři nudili. Jejich lyžařské dovednosti určitě prověří obtížná sjezdová trať, která nese název po legendárním rakouském sjezdaři Franzi Klammerovi.

Dvě hlavní části

Dalo by se říci, že celý lyžařský areál Bad Kleinkirchheim / St. Oswald se rozprostírá na dvou horských hřebenech. Ty tvoří jakýsi půlkruh kolem samotného městečka Bad Kleinkirchheim a návštěvníkům této oblasti umožňují vychutnat si tu pravou alpskou zimu. O dopravu se zde stará více než 20 moderních lanovek a vleků. Ty se postarají o rychlou a bezpečnou přepravu lyžařů vzhůru na svahy. Protože oblast Bad Kleinkirchheim nepatří k lyžařským exponovaným oblastem v Rakousku, pohodové lyžování si tady užijí všichni příznivci tohoto zimního sportu a dokonale tu zrelaxují tělo i ducha.

Léto

Protože se Bad Kleinkirchheim rozkládá v údolí pohoří Nockberge, které bývá někdy nazýváno též Gurktalské Alpy, v létě se zde bude určitě líbit milovníkům pěší a vysokohorské turistiky. Oblíbenou činností je i jízda na horských kolech. Pro bikery je tady udržováno několik desítek kilometrů horských cyklistických stezek. Kdo by si na fyzicky náročnější výstup vzhůru k vrcholům, obklopujícím Bad Kleinkirchheim, netroufal, může přímo v centru vesničky nastoupit na lanovku a nechat se vyvézt až na vrchol Kaiserburg. Ten leží v nadmořské výšce 2.055 metrů. Tady se před turisty otevře nádherný výhled nejen na samotný Bad Kleinkirchheim, ale celé údolí.

Lázně

Je pravdou, že možnosti nejrůznějších sportovních aktivit během celého roku jsou v oblasti Bad Kleinkirchheim skutečně široké. Ale hlavním důvodem, proč sem turisté s oblibou často opakovaně přijíždějí, je možnost kombinovat fyzicky náročné činnosti s odpočinkem v lázních.

Římské lázně

Přímo v centru městečka Bad Kleinkirchheim, jen několik desítek metrů od sjezdovek, končících na jeho okraji, se nachází lázeňský komplex Römerbad (Římské lázně). Jde o rozlehlý lázeňský komplex, který je v provozu jak v průběhu zimy, tak i během léta. Zdejší bazény jsou napájeny termálními prameny, jejichž teplota kolísá mezi 32 a 34 stupni Celsia. Samozřejmě tu nechybí možnost navštívit saunu, perličkovou lázeň, masáže a další terapie. Lázeňský komplex Römerbad je často zobrazen na propagačních materiálech oblasti Bad Kleinkirchheim. Na spoustě fotografií se tady turisté koupou v příjemně prohřátém bazénu, ze kterého stoupá pára, a kolem dokola na vrcholcích a sjezdovkách leží bohatá nadílka přírodního sněhu.

Therme St. Kathrein

Římské lázně však nejsou jediným lázeňský komplexem, který mohou návštěvníci v oblasti Bad Kleinkirchheim navštívit. Další termální lázně s názvem St. Kathrein se rozkládají na ploše přes kilometr čtvereční a podobně jako Římské lázně nabízejí svým hostům nejrůznější bazény, sauny a další procedury. Návštěvníci lázní St. Kathrein pak za hezkého počasí s oblibou relaxují na zdejší vyhlášené slunečné terase.

Bohatá historie

Lázně v oblasti Bad Kleinkirchheim mají dlouhou historii. Uvádí se, že první lázeňské budovy zde fungovaly již koncem 15. století. Z této doby pochází také gotický kostel svaté Kateřiny, který vévodí celému městečku. Turisté, kteří se ke kostelu dostanou, by si určitě neměli nechat ujít možnost podívat se do jeho interiéru. Uvnitř totiž mohou obdivovat nádherný oltář.

Výlety

Kdo by chtěl poznat i vzdálenější okolí obce, bude mít v regionu Bad Kleinkirchheim široké pole možností. K nejnavštěvovanějším místům během léta určitě patří velké jezero Wörther See, ležící asi 30 kilometrů vzdušnou čarou od centra městečka, nedaleko města Klagenfurt. Blíže k Bad Kleinkirchheimu se pak nachází jezera Millstatter See a Ossiacher See.