Lyžařská oblast Kaiserwinkl

Jen kousek od Kitzbühelu

Nedaleko severní hranice Rakouska se Spolkovou republikou Německo leží lyžařská oblast Kaiserwinkl. Jejím hlavním centrem je městečko Kössen a asi 15 kilometrů jižně se nalézá známe lyžařské středisko St. Johann in Tirol, které je součástí rozsáhlého lyžařského areálu u světoznámého Kitzbühelu.

Unterberghorn

kaiserwinkl-kossen

Nedaleko městečka Kössen se na svazích 1.773 metrů vysoké hory Unterberghorn nachází stejnojmenný lyžařský areál. Moderní kabinová lanovka vyveze lyžaře z okraje Kössenu až do nadmořské výšky asi 1.500 metrů. Tady se nalézá známá horská chata Bärenhütte s krásnou vyhlídkovou terasou. Na ní se mohou turisté a milovníci sjezdového lyžování během náročného dne, tráveného na svazích Unterberghornu, občerstvit a posilnit.

Vyhlídka z Bärenhütte

Z této terasy mají hosté Bärenhütte jedinečný výlet na masiv Zahmer Kaiser, na jehož svazích leží další ze zdejších lyžařských areálů. Současně je možné odsud zahlédnout mohutné vrcholky pohoří Wilder Kaiser, jež leží směrem na jih. Za nimi už se pak nacházejí Kitzbühelské Alpy.

Charakteristika sjezdovek

V horních pasážích Unterberghornu jsou sjezdovky vedeny nad hranicí lesa a doprava je zajišťována pohodlnými sedačkovými lanovkami. Spodní část sjezdovek Unterberghornu je vedena mezi lesními průseky po severní straně této hory. Severní orientace sjezdovek regionu Kaiserwinkl zaručuje, spolu s vhodnou nadmořskou výškou, dobré lyžařské podmínky nejen v průběhu celé zimní sezóny, ale i během jarních měsíců, kdy již mohou mít některá lyžařská střediska problém s nedostatkem kvalitního sněhu.

Grubenberg

kaiserwinkl-horska-chata

Druhým skiareálem oblasti Kaiserwinkl je lyžařský areál na vrcholku Grubenberg. Ten je součástí uskupení Zahmer Kaiser. Grubenberg leží nedaleko jezera Walchsee a je ideálním místem pro lyžování rodin s dětmi. Lyžaře vyváží na sjezdovky centrální sedačková lanovka a pak též několik lyžařských vleků. Většina zdejších tratí je na lyžařských mapách modře značených a jedná se tedy o technicky nenáročné sjezdovky. Na nich si pohodové lyžování užijí zejména začátečníci a také mladé rodiny.

Lyžařská infrastruktura

Lyžařské areály Unterberghorn a Zahmer Kaiser nabízejí návštěvníkům oblasti Kaiserwinkl více než 55 kilometrů upravovaných sjezdový tratí. Většina z nich je technický nenáročná a proto vyhledávají zimní dovolenou v regionu Kaiserwinkl především rodiny se začínajícími malými lyžaři. Ale i zdatní sjezdaři si tady přijdou na své. Čeká tu na ně totiž téměř dvacet kilometrů červeně značených sjezdovek. A ti nejlepší jezdci si budou moci užívat sportovní jízdu na čtyřech kilometrech sjezdovek černých. V oblasti Kaiserwinkl se lyžuje v nadmořských výškách od cca. 600 až do 1.710 metrů a dopravu se tu stará na 20 lanovek.

Běžecké lyžování

walchsee-bezecke-lyzovani

Region Kaiserwinkl a okolí Kössenu je též velmi dobře známé mezi příznivci běžeckého lyžování. Pro ně je tu pečlivě udržováno více než 170 kilometrů běžeckých tratí, po kterých se mohou pohybovat jak klasickým stylem, tak také bruslením. Celá lyžařská oblast v okolí jezera Walchsee se často umisťuje na předních příčkách v hodnocení podmínek pro milovníky běžeckého lyžování. Ne nadarmo sem jezdí trénovat špičky v tomto oblíbeném zimním sportu nejen z Rakouska.

Pěší turistika a další aktivity

I když ve většině případů znamená zimní dovolená v Rakousku hlavně lyžování, ať už běžecké, nebo sjezdové, Kaiserwinkl je připraven i na milovníky zimní pěší turistiky. Ti budou moci poznávat zdejší malebnou alpskou krajinu na 80 kilometrech upravovaných a značených turistických stezek, určených zimní turistice. K doplňkovým aktivitám, které často vyhledávají rodiny s malými dětmi, patří například sáňkování, výlety na sněžnicích nebo bruslení. Bruslí se zde nejčastěji na zamrzlé hladině jezera Walchsee.