Lyžování a lázně
Jednotlivci, páry i celé rodiny s dětmi, které cestují v zimních měsících na lyže do Rakouska ne kvůli agresivním sjezdovkám a nejmodernější lyžařské infrastruktuře, ale aby si u našich jižních sousedů užili pohodové lyžování a odpočinuli si, se musí v oblasti Bad Gastein cítit jako v ráji. Vždyť kdo by neuvítal možnost po skončení lyžování sjet dolů do údolí a během několika málo minut si již užívat v lázních a relaxovat. A právě tuto možnost oblast Gastein nabízí měrou vrchovatou.
Radonová voda
Není bez zajímavosti, že celková vydatnost pramenů rakouského městečko Bad Gastein činí celých 5 milionů litrů vody za den. Tato vyvěrající termální voda má teplotu mezi 40 až 50 stupni Celsia a je bohatá na radon. Pohodlí a komfort zdejších lázní, v kombinaci s více než dvěma stovkami kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti, dělá z oblasti Bad Gastein atraktivní zimní destinaci. A to nejen mezi milovníky sjezdového lyžování a dalších zimních sportů. Značnou oblibu a popularitu si oblast Gastein získala i mezi turisty z České republiky. Navíc koupání ve vyhřátých venkovních bazénech s výhledem na okolní zasněžené alpské velikány patří k nezapomenutelným zážitkům ze zimní dovolené v Rakousku.
Uprostřed národního parku
Gasteinské údolí, v němčině Gasteinertal, je k nalezení přímo v srdci národního parku Vysoké Taury. Do tyrolského hlavního města Salzburgu je to z oblasti Gasteinertal asi 100 kilometrů směrem na sever. Jedinci, kteří se orientují v nabídce lyžařských oblastí v Rakousku, budou určitě znát jednu z největších lyžařských oblastí nejen na území Rakouska, ale dokonce v celosvětovém měřítku, region Ski Amadé. Městečko Bad Gastein a údolí Gasteinertal leží na jihozápadním okraji oblasti Ski Amadé.
Historie
Oblast Gastein má za sebou bohatou historii. A to nejen z pohledu lázní, ale i tu sportovní. V první polovině 19. století zde byla, na popud arcivévody Jana, postavena vůbec první alpská chata Gamskarkogelhütte. Chata je mimochodem dodnes v provozu. Stojí těsně pod vrcholem Gamskarkogelu. Gamskarkogel dosahuje nadmořské výšky 2.465 metrů a leží přímo naproti největšímu zdejšímu lyžařskému areálu. Ten lyžařsky propojuje městečko Bad Gastein z vesničkou Bad Hofgastein. Popularita oblasti postupem času nadále rostla. Během několika desetiletí se údolí Gastein stalo jednou z nejvyhledávanějších a také nejnavštěvovanějších rekreačních oblastí v celém Rakousku.
Dorfgastein / Grossarl
V současnosti tvoří lyžařskou nabídku oblasti Gastein čtyři hlavní lyžařské areály. Po svazích vrcholů Kreuzkogel a Fulseck, které svou výškou jen o několik málo desítek metrů přesahují dva kilometry, se vinou sjezdové tratě lyžařského areálu Dorfgastein. Nástupní stanice v údolí Gasteinertal se nachází nedaleko vesničky Dorfgastein. Ta leží v nadmořské výšce 830 metrů. To je nejníže ze všech lyžařských středisek oblasti Gastein. Z obce Dorfgastein je možné vyjet soustavou lanovek až na Fulseck, do nadmořské výšky 2.033 metrů. Přes sousední vrchol Kreuzkogel, jenž je jen o 6 metrů nižší, je možné přejet až do sousedního údolí. To nese název Grossarltal. Z Grossarltalu vyvážejí lyžaře na lyžování do skiareálu Dorfgastein lanovky z okraji vesničky Grossarl.
Stubnerkogel / Schlossalm
Největším zdejším lyžařským areálem je skiareál Stubnerkogel – Schlossalm. Ten propojuje původní historické městečko Bad Gastein s vesničkou Bad Hofgastein. Z okraje Bad Gasteinu, který leží v nadmořské výšce jednoho kilometru, je možno se nechat vyvézt až do výšky 2.251 metrů na vrchol Stubnerkogel. Následně se dá přes údolí Angertal a jeho lyžařskou houpačku přijet na lyžích až na Schlossalm. Tato hora dosahuje nadmořské výšky 2.050 metrů a spolu s postranním vrcholem Kitzstein tvoří lyžařský areál nad vesničkou Bad Hofgastein. Tento přejezd bez problémů zvládnou i méně zkušení lyžaři. Z Bad Hofgastein do Bad Gastein se dá na lyžích pohodlně přejet asi za dvě hodiny.
Stubnerkogel
Na opačné straně od centra Bad Gastein (naproti Stubnerkogelu) se nalézá lyžařský areál Graukogel. Jeho sjezdovky se spouští po úbočí stejnojmenného vrcholu Graukogel. Ten dosahuje nadmořské výšky 2.492 metrů. Nabídka zdejších sjezdových tratí bude vyhovovat spíše zkušenějším lyžařům. Převládají tu totiž červené a dokonce i několik černých tratí. O skutečnosti, že Graukogel není žádný skiareál druhé kategorie, svědčí i skutečnost, že jedna ze zdejších sjezdovek je homologována Mezinárodní lyžařskou federací FIS. V roce 1958 bylo právě na ní pořádáno Mistrovství světa, kterému jednoznačně dominoval legendární lyžař Toni Sailer. Ještě poměrně nedávno tady jezdily závody v rámci Světového poháru ve sjezdovém lyžování ženy. V současnosti se na FIS sjezdovce na Graukogelu pořádají závody Světového poháru ve snowboardingu. Přímo pod Graukogelem, v údolí Kötschachtal, je udržován atraktivní běžecký okruh. Milovníci běžeckého lyžování tady mají k dispozici 8 kilometrů dlouhou dráhu.
Sportgastein
Nejvýše položeným lyžařským areálem v oblasti údolí Gastein je skiareál na vrcholu Kreuzkogel. Ten dosahuje nadmořské výšky 2.686 metrů. Skiareál byl trefně pojmenován Sportgastein. Údolní stanice lanovky lyžařského areálu Sportgastein se nachází v nadmořské výšce 1.600 metrů. A tak tady lyžaři během sjezdu překonávají převýšení téměř jednoho kilometru. I v oblasti Sportgastein si přijdou na své běžci na lyžích. Na planině přímo pod vrcholem Kreuzkogel je udržován více než pět kilometrů dlouhý běžecký okruh. Osvětlená běžecká dráha je pak k dispozici u vesničky Bockstein. Ta leží na půli cesty mezi lyžařským areálem Sportgastein a městečkem Bad Gastein. Protože okruh disponuje umělým osvětlením, může být otevřen až do půl desáté hodiny večerní.
Útočiště smetánky
Pověst vypráví, že v oblasti Bad Gastein kdysi dávno lovci postřelili jelena. Ten však byl zázračně vyléčen ve zdejším horkém prameni a povědomí o léčivém vlivu zdejších termálních pramenů byla na světě. Bad Gastein byl dlouhou dobu místem, kam se sjížděla smetánka nejen ze samotného Rakouska, ale dokonce z celé Evropy. Mezi hosty Bad Gasteinu byl i německý císař Vilém II. nebo kancléř Bismarck. Jeden z hlavních pramenů v městečku Bad Gastein Elizabethquelle je pojmenován po manželce císaře Františka Josefa, oblíbené císařovně Alžbětě Bavorské zvané Sisi. K Alžbětině pramenu se dá mimochodem pohodlně dostat z vyhlídkové cesty, pojmenované po císaři Vilémovi.
Lázně
Jméno Gastein pocházím z keltštiny. Keltové se na území dnešního Gasteinu dostali někdy kolem roku 400 před naším letopočtem. Později zažilo město velký rozmach zejména v souvislosti s těžbou zlata. A během kutání v okolních horách byly objeveny léčivé účinky pobytu ve zdejších důlních štolách. Gasteinské procedury používají jako léčebnou metodu zejména zdejší vodu, nasycenou radonem. Ta, v kombinaci se sjejí vysokou teplotou a značnou nadmořskou výškou, blahodárně působí na lidský organismus. Do oblasti Gasteinského údolí se sjíždějí hlavně hosté s problémy pohybového aparátu či jedinci, kteří potřebují rehabilitaci po prodělaných zraněních. K dalším léčeným neduhům v oblasti Gastein patří nejrůznější dýchací potíže a alergická onemocnění.
Cesta pod zem
Z moderního lázeňského domu s názvem Gasteiner Heilstollen, jenž byl vybudován v nadmořské výšce 2.686 metrů asi 5 kilometrů výše v údolí, vyjíždí do bývalých dolů malý vláček. Ten odveze turisty asi 2 kilometry po zdejších podzemních štolách, které jsou plné nejrůznějších lázeňských zařízení. Asi nejžádanější procedurou jsou kabinky s léčivou párou. Ty jsou k nalezení přímo pod šachtou císařovny Alžběty v spleti podzemních chodeb. A právě tyto kabiny jsou tak často vyhledávány lyžaři, kteří chtějí nechat odpočinout své unavené tělo po náročném dni, stráveném na zdejších svazích. Jedinci, kteří se v oblasti Bad Gastein chtějí nechat hýčkat, mohou dále absolvovat třeba nejrůznější masáže, lymfodrenáže, kyslíkové terapie či zajít do sauny nebo na aerobik.